نقد و تحلیل پروژه Gas Work Park اثر ریچارد هاگ Reviewed by Momizat on . Rating:

نقد و تحلیل پروژه Gas Work Park اثر ریچارد هاگ

چکیده:
در چند دهه اخیر در کنار تحولات عظیم در زمینه های مختلف اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و هنری در سطح جهان،مفهوم معماری منظر نیز به صورت چشمگیری دچار تغییر و دگر گونی شده است.
در این بین مفهوم معماری منظر به عنوان یک رشته ی میان رشته ای interdisciplinary  که مرز آن بین معمار،مهندس،هنرمند،باغبان و متخصص محیط در نوسان است، تغییر یافته است. (آیدا آل هاشمی/نشریه اینترنتی معماری منظر)
ریچارد هاگ به عنوان یک معمار منظر،در پروژه های خود تلفیقی از موارد بالا را به کار می برد و میتوان با مراجعه به کارهای او تلفیقی از معماری،مهندسی،باغبانی،محیط زیست و اصول معماری پایدار را مشاهده کرد.به همین خاطر او را یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین معماران منظر آمریکا می شناسند.
دید گاه اصلی ریچارد هاگ در واقع احیای اراضی محیطی و حفظ ارزش های موجود در سایت هر پروژه می باشد و همین رویکرد اساسی در واقع وجه تمایزپروژه های  او ازآثار دیگر معماران منظر را تشکیل میدهد.

کلید واژه ها: احیای محیطی و اراضی،دلایل خالص زیبائی شناسی،چالش،سادگی
01
معرفی پروژه مورد نظر و اهمیت آن:

پروژه gas work park seattle  در واقع یکی از مهمترین و بحث انگیز ترین کارهای ریچارد هاگ در طول دوران حرفه ای کار های او می باشد و ارزش و اهمیت آن نیز به دلیل کانسپت انتزاعی و رویکرد متفاوت  و غیر معمول آن می باشد.
این پارک هم اکنون یکی از موفق ترین پارک های شهری سیاتل می باشدو توانسته است جایزه معماران منظر آمریکا را از آن خود کند که در ادامه به نقد و بررسی آن میپردازیم.

02

ریچارد هاگ از جمله معماران منظر مدرن و مطرح امریکائی میباشدکه به لحاظ رویکرد جدید و کانسپت های قوی و انتزاعی خاص خودو نظریاتش  مبنی بر حفظ و احیای اراضی،زمینه گرائی،توجه به فرم طبیعی زمین و بستر طرح امروزه کاملا شناخته شده می باشد،کارهای او به بهترین شکل ماهیت میان رشته ای بودن معماری منظر را به نمایش می گذارد..
از میان پروژه های او gas work park   را میتوان مشهورترین، پر  مخاطب ترین  و جنجالی ترین اثر دانست،در این پروژه ارزش های زیبا شناختی که در اثر عبور تاریخی ۵۰ ساله در محل به وجود آمده بود را مورد شناسائئ قرار دادو با تغییر کاربری زمین اطراف  آن به  نیارهای طرح به سادگی پاسخ گفته است. در ادامه به تفصیل به این  پروژه خواهیم

03

مقدمه:
ریچارد هاگ در واقع یکی از مهمترین و تاثیر گذار ترین معماران منظر آمریکا می باشد،او که در سال ۱۹۲۳ در Louisvilleکنتاکی به دنیا آمد در ۱۸ سالگی داوطلب شرکت در ارتش شد و اینگونه بود که روحیه ی هاگ با  راه حل های جنجالی،ساده،کارامدو اقتصادی آشنا شد،اگر چه شرایط جنگی بر روی طرز تفکر و حس پیکار او با اندیشه های  عمومی تاثیر مستقیم داشت اما بر طبع لطیف و شخصیت آرام او نتوانست خللی وارد سازد.

04

پس از پایان جنگ جهانی دوم، ریچارد در دانشگاه lllinoise اسم نویسی می کند و در آنجا با اندیشه های پرفسور stanlywhite آشنا شد. دغدغه های محیطی و اکولوژیکی پرفسورstanly white  تاثیر بسیار ژرفی بر روی ریچارد گذاشت و این تاثیر پس از سفری که در سال ۱۳۴۹ که به همراه پرفسور  به سواحل شرقی داشتند،دو چندان شد.در فهم ریچارد هاگ از مناظر بومی و چشم انداز های بومی و تجربی،سفر هایش نقش بسیار اساسی ایفا می کند که از آن جمله میتوان به سفری که به همراه همکلاسی اش hideosasaki در عرض ایالت داشتند اشاره کرد.سفر هائی که در کنار دستاوردهای فراوان علمی  حرفه ای باعث شکل گرفتن دوستی  های عمیق با همسفرانش گردید.
اصولا در کارهای هاگ،نگاه طبیعت گرایانه با رویکرد حفظ زمین و ارزش های محیطی نقش اصلی را ایفا میکند. در نگاه او حفظ شخصیت سایت به عنوان یک دستاورد تلقی می گردد.هاگ لیسانس خودرادر سال ۱۹۵۰از دانشگاه برکلی و فوق لیسانس خود را در سال ۱۹۵۲ از دانشگاه هاروارد دریافت کرد.
با اینکه هاگ یک معمار آمریکائی بود ولی در کار های او اصول باغ سازی شرقی(باغ های ژاپنی ) هم به چشم  می خورد و آن به خاطر حظور ایشان در دانشکده Kyoto و تاثیری که از مکتب ذن و تائوئیسم گرفته بود،می باشد.
هاگ در کارهایش از طرح کاشت گیاهان به صورت مطلوبی استفاده میکندو سعی می کند، نیاز های طراحی را در دراز مدت با استفاده از پوشش گیاهی فراهم سازد.همچنین درطرح های اوتضاد های رنگی و بافتی میان گیاهان به وفور دیده می شود.
روند پیشرفت ریچارد تا آنجا بودکه در سال ۱۹۵۸ یک برنامه ی منسجم ملیدر زمینه معماری منظر را تدوین نمود.

05

06

شرح پروژه:
پروژه gas work park یکی از جنجالی ترین پروژه های معماری منظر در آمریکا میباشد که به دلیل رویکرد متفاوت آن و کانسپت انتراعی پروژه و استقبال پر شور مردم توانسته آن را به یکی از موفق ترین پروژه های حال حاضر آمریکا تبدیل نماید.
تاریخ محل آن به سال ۱۹۰۶بر میگردد،وقتی که seattle gas company  یک واحد صنعتی در سواحل دریاچه ی union به وجود آورد تا گاز را از ذغال سنگ استخراج کند.

08

07

این مرکز در سال ۱۹۵۶ از کار متوقف گردید و مسدود شد.و پالایشگاه و برج های آن برای سالها یه صورت متروکه باقی ماندتا آنجا که شهر داری سیاتل در جستجوی پیدا کردن مکانی برای احداث پارک بر آمد،ریچارد هاگ خود  این زمین را به عنوان یک معضل طراحی انتخاب نمود و در میان دانشجویان فارع التحصیل طراحی آن را به مسابقه گذاشت.

09

هیچیک  از ۱۳۰ طرح تائید شده کوچکترین تلاشی در جهت نگه داری آن برج ها ارائه نداده بودند و این امر این تفکر را غالب نمود که این ساختارها باید به کلی تخریب شوند، و محل دو باره به همان حالت طبیعش تبدیل شود. بعد از آنکه در سال۱۹۷۰از خود هاگ دعوت به عمل آمد که طرحی را برای پارک در نظر بگیرد.
او با راه حلی بسیار متفاوت فکر خودش را مشغول  کرد و تصمیم گرفت این ساختارها را حفظ کند آن هم نه فقظ به دلایل  تاریخی بلکه به دلایل صرف زیبائی شناسیو اینکه به مرجعی عینی برای طراحی پارک دسترسی پیدا کند.
برای اجرای این نظر هاگ با دو چالش اصلی رو به رو شد:اول آنکه مجبور بود دولت شهری را متقاعد کند که این ساختارها باید حفظ شوند،دوم آنکه او مجبور بود راهی را پیدا کند که سموم را از خاک دفع کند.

10

ریچارد هاگ همراه با متخصصان محیط زیست

هاگ با آرامش و دید مثبت خویش مسئولان شهری را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین یک روش علمی نیز جهت دفع سموم از خاک ارائه داد،بدین صورت که با افرودن روغن های افزایش آنزیم خاک،رشد میکروارگانیسم ها را در خاک افزایش داده و به نوعی اضمحلال طبیعی را سرعت میبخشد.
هاگ در این پروژه ا ز کمترین پوشش گیاهی استفاده میکند که به نظر میرسد به دلیل محدود نکردن دید  بسیار مناسبی است که  از ساحل به سمت شهر سیا تل میتوان داشت.

11

12

13

 نتیجه گیری:
می توان چنین نتیجه گیری نمود که طرح های هاگ مبتنی بر حفظ ارزش های محیطی و احیای ویژگی های اساسی آن می باشد،در واقع هاگ حفظ بستر زمین را به عنوان یک دستاورد می شناسد و طرح های او متاثر از فرم طبیعی زمین و ویژگی های بالقوه ی آن می باشد. در کارهای او نقش احساس در فرایند ادراک بسیار متاثر است و در اغلب پروژ های او مخاطب احساسات گوناگونیدر مسیر گذر از فضاهای تعریف شده پیدا می کنند.(ماخذ:نگارنده)
در کارهای او بحث انتزاع و معنا گرا بودن از شناختی می باشد که از مکاتب ذن و تائویسم نشات میگیرد،ریچارد هاگ به گونه ای هنرمندانه،مسائل معماری،مهندسی،مسایل زیست محیطی و …در کارهایش به کار میگیرد و آثار خود را بیشتر اموری فرهنگی می شناسد.

ارسال یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا