معرفی کتاب معماری دانشگاه Reviewed by Momizat on . نوشته برایان ادواردز و ترجمه حمید رضا عظمتی، محمد باقری چاپ اول 1386 - انتشارات هنر و معماری موضوع: دانشگاه ها ومدارس عالی – معماری منظر کتاب معماری دانشگاه ترج نوشته برایان ادواردز و ترجمه حمید رضا عظمتی، محمد باقری چاپ اول 1386 - انتشارات هنر و معماری موضوع: دانشگاه ها ومدارس عالی – معماری منظر کتاب معماری دانشگاه ترج Rating:

معرفی کتاب معماری دانشگاه

نویسنده: محمود تیموری

نوشته برایان ادواردز و ترجمه حمید رضا عظمتی، محمد باقری
چاپ اول ۱۳۸۶ – انتشارات هنر و معماری
موضوع: دانشگاه ها ومدارس عالی – معماری منظر

کتاب معماری دانشگاه ترجمه ای از کتاب University Architecture نوشته برایان ادواردز (Brian Edwards) می باشد که در سال ۲۰۰۰ توسط انتشاراتSpon  در لندن منتشر شده است. برایان ادواردز نویسنده کتاب، پروفسور معماری در دانشگاه هادرزفیلد می باشد. از وی چندین کتاب در زمینه طراحی ساختمان های پایدار و سبز نیز منتشر شده است. وی معماری و طراحی شهری را در دانشگاه های کانتربری، ادینبرگ و دانشگاه گلاسکو آموخته و مدرک دکتری خود را از مدرسه معماری مکینتاش دریافت کرده است.
معماری دانشگاه در نگاه اول کتابی در زمینه طراحی تک بناهای آموزشی دانشگاهی می نماید، اما مروری اجمالی بر محتوای کتاب، خواننده را مجاب خواهد کرد که نویسنده با نگرشی هنری ـ فنی و جامع به تحلیل تجارب معماری فضاهای دانشگاهی در جوامع مختلف پرداخته است. این کتاب یک گونه شناسی کالبدی از انواع ساختمان های دانشگاهی پیشرفته در دهه های پایانی قرن بیستم ارائه و انواع طرح های اجرا شده از پردیس های جامع دانشگاهی، کتابخانه ها، دانشکده های هنری و فنی و علوم انسانی و آزمایشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی را تحلیل کرده است. توجه نویسنده به سیر تحول تاریخی در طراحی فضاهای دانشگاهی در عین دقت نظر به ارتباط معماری دانشگاه با شهر، معماری پایدار، معماری هنری، فناوری، هویت فرهنگی و حتی معماری آینده، کتاب را از حیث روش شناسی تنظیم مطالب بسیار برجسته و ارزشمند می سازد. اتخاذ چنین نگرش جامعی در تهیه و تدوین کتاب، به نویسنده امکان داده است حتی از آخرین نمونه ها و تجارب معماری دانشگاهی در کشورهای اسلامی و شرق دور نیز غافل نماند.
01

کتاب حاضر به دلیل گسترش سریع آموزش عالی در کشور در دو دهه اخیر از سویی و خلاء متون مناسب در زمینه معماری فضاهای دانشگاهی از سوی دیگر برای ترجمه و معرفی به جامعه معماری انتخاب شد. طرح ها و نقشه های دانشگاه های مشهوری چون کمبریج، گلاسکو و اندینبرگ از انگلیس؛ دانشگاه های میشیگان، اوهایو، دیویس، برکلی و استانفورد از آمریکا؛ دانشگاه بریتیش کلمبیا از کانادا؛ دانشگاه کیپ تاون از آفریقای جنوبی و بسیاری دانشگاه های دیگر از جمله کشورهای آسیایی و اسلامی در این کتاب ارائه شده است.
یک بخش از سه بخش این کتاب که “پردیس دانشگاه” نام دارد به طور خاص به معماری منظر دانشگاه می پردازد. این بخش شامل پنج فصل به نام های زیر است:
فصل اول: رساله علمی و برنامه ریزی پردیس دانشگاه
فصل دوم: طرح های جامع یا ساختارهای توسعه
فصل سوم: منظر چشمگیر در مقایسه با طراحی منطقی
فصل چهارم: مسائل کاربردی
فصل پنجم: توسعه پایدار و پردیس دانشگاه

“دانلود فایل های پیوست مطلب”

—————————————————————————————–

Icon of معرفی کتاب معماری دانشگاه معرفی کتاب معماری دانشگاه (99.3 KB)

 &nbsp  &nbsp &nbspتعداد دانلود: 7

 &nbsp  &nbsp &nbspزمان آخرین دانلود: جمعه, ۱۰ آذر ۱۳۹۶

——————————————————————————————

ارسال یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا