مصاحبه با دکتر لادن اعتضادی – عضو هیأت علمی دانشکده معماری و شهرسازی شهید بهشتی Reviewed by Momizat on . Rating:

مصاحبه با دکتر لادن اعتضادی – عضو هیأت علمی دانشکده معماری و شهرسازی شهید بهشتی

نویسنده: غزل تابنده

نگاه شما در تدوین سرفصل ‌ها و تدریس درس تاریخ معماری منظر چیست؟
نحوه آموزش تاریخ معماری منظر که در سال های اخیر در دانشکده تدریس می شود، پشتوانه ‌ای دراز مدت نزدیک به حدود ۲۰ سال در خود دارد که متاثر از روش آموزش سایر درس ‌های تاریخ در گروه‌ های معماری و شهرسازی است که مرتباً مورد بازنگری و تحقیق نیز بوده است.

 در این درس دو مساله اساسی حائز اهمیت است:
نوع نگاه و بینش نسبت به آثار ساخته شده پیشینیان در تمام حوزه‌ های معماریانه بسیار مهم است. اگر طبق برخی روش ‌های آموزش تاریخ معماری در مطالعه آثار تنها به جنبه موزه‌ای و جلب گردشگری آنها توجه کنیم در واقع از ارزش ‌های بنیادی غافل مانده‌ ایم.
نوع ارتباط ما با آثار پیشینیان بایست به مثابه ارتباط با موجوداتی زنده از زمان‌ ها و فرهنگ‌ های خاص باشد هر چند خود این ارتباط و ارزش ‌هایی که منتقل شوند فرازمانی است. تنها در سایه چنین ارتباطی است که تداوم حضور و حیات آثار هم از لحاظ نظری و هم از لحاظ عملی و حرفه‌ای میسر می‌شود.

به نظر شما ارتباط برقرار کردن با آثار گذشتگان چه سودی برای امروز دارد؟
هنگامی که دانش ‌پژوهی بتواند زبان معماریانه‌ مصادیق را کشف کند و نفس اثری را بشناسد این ارتباط برقرار شده ‌است و خطر کپی ‌برداری و تقلید کورکورانه منتفی است. اگر شناخت به طور صحیحی انجام  بگیرد، ارزش ‌ها در نفس طراحی‌ های آینده اثر خواهد گذاشت و نه صرفاً‌ در صورت طرح، که البته این مقوله خود بحث مفصلی دارد.

آیا با نوع نگاهی که به آثار پیشینیان به این طریق کسب شود می ‌توان فرآیندها و جریان ‌های امروزه را نیز تفسیر کرد؟
نکته ‌ای که اینجا وجود دارد این است که هر اثر بایست در بعد زمان و مکان خود سنجیده شود، اما آثار دارای جنبه فرازمانی و فرامکانی نیز هستند. آنچه که از آثار تاریخی می ‌بایست دریافت شود، برعکس دیدگاه رایج تاریخ‌ گرایانه، صرفاً برآیند شرایط زمانی – مکانی آنها نیست بلکه این بخش فرازمانی – فرامکانی آنهاست که امروزه با ما دیالوگ برقرار می‌سازد و می‌توانیم از آن درس بگیریم و استفاده کنیم.

فرق تاریخ معماری منظر با تاریخ باغ سازی در چیست؟
معماری منظر حرفه‌ جدیدی است با تعریف خاص خود. اما درس تاریخ معماری منظر شامل سنت های باغ سازی و پارک‌ سازی هم می‌شود. امروزه تعریف معماری منظر آنقدر گسترده است که باغ سازی تاریخی، پارک ‌سازی، طراحی منظر شهری رنسانس و … هم در این مجموعه می‌گنجد. اگر صرفاً به دنبال تاریخچه معماری منظر یا Landscape Architecture باشیم تنها باید از زمان F. Olmsted به بعد را مورد مطالعه قرار دهیم.

سایر فعالیت‌ های شما در گروه چیست؟
همکاری در راهنمایی پایان‌ نامه ‌ها. در گروه معماری منظر شهید بهشتی، تأکید طرح‌ های نهایی دوره‌ کارشناسی ارشد این است که طرح و مبانی نظری هر دو اهمیت دارد و طرح‌ ها می‌بایست بر پایه‌ نظری قوی استوار باشد. بنابراین پتانسیل تحقیق بسیار بالاست و ارتباط با بحث تاریخ تنها به واحد درسی آن محدود نمی‌شود. حوزه‌ های تحقیقی گسترده ‌ای شامل مباحث فرهنگی، تاریخی، اجتماعی تاکنون از این دیدگاه هدایت شده است که برخی صرفاً نظری و برخی دیگر نیز همراه با طراحی بوده‌اند.

ارسال یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا