مصاحبه با Daniel Roehr استاد دانشگاه UBC کانادا Reviewed by Momizat on . Rating:

مصاحبه با Daniel Roehr استاد دانشگاه UBC کانادا

نویسنده: غزل تابنده

معماری منظر را چگونه تعریف می کنید؟
معماری منظر یعنی هر آنچه خارج از ساختمان است. این حیطه اصولاً همه جوانب را مد نظر دارد و در عین حال توجه به خود ساختمان نیز وجود دارد.

اهداف مورد نظر در معماری منظر چیست؟ طراح منظر قصد دارد از طریق پروژه خود به چه اهدافی دست یابد و در کارش با معمار چه تفاوتی دارد؟
 هدف کار معمار منظر خلق فضاهایی است که مردم از آنها استفاده کنند. چه بسا پروژه هایی که با صرف هزینه زیاد به انجام می رسند اما بلا استفاده می مانند. بنابراین وظیفه ما به غیر از پاسخ به کاربردهای مورد نیاز توجه به عواملی دیگر نیز هست. شعار فرم از عملکرد پیروی می کند که در معماری مدرن شکست خورد، در مورد معماری منظر هم با شکست مواجه شده است. ما بایستی نکاتی از قبیل تزئینات، مواد و مصالح، تأثیرات جوی و عناصر و جزئیات و اجرای صحیح را نیز به همان اندازه بها دهیم.
یک تفاوت عمده میان یک پروژه منظر با یک پروژه معماری به نظر من در اینجاست که در معماری، پس از پایان ساخت افول آن آغاز می شود، در حالی که کار معماری منظر از لحظه اتمام ساخت خود است که بنای بالیدن می گیرد و در زمان پیش می رود.

پروژه و زمینه کاری معماری منظر در جامعه حرفه ای چه حیطه ای را شامل می شود؟
پروژه ها در هر مقیاسی و از هر گونه ای، طراحی جاده و شبکه راه ها، طرح های حفاظت از طبیعت، نگهداری، مدیریت، حمایت و حراست محیط و … را ممکن است شامل شود. منتها نکته قابل توجه در اینجاست که معمار منظر اصولاً یک طراح است و بنا به نوع پروژه تعریف شده ممکن است با تیم های تخصصی دیگری کار کند که غالباً هم مدیریت آنها را عهده دار می شود. به نظر من هر کس بتواند طراحی کند، مدیریت هم می تواند انجام دهد.

آیا رشته های معماری و شهرسازی کافی نبوده که رشته معماری منظر به وجود آمده است؟
 البته نظر شخصی من این است که طراحی شهری خود جزئی از طراحی منظر است. منتها کار طراحی شهری بیشتر با اطلاعات سر و کار دارد و دانشی را شامل می شود که از طریق آن به وضع قوانین و مقررات از قبیل سیاستگذاری ها، تراکم ها و … می پردازند، در حالی که کار معمار منظر در درجه اول طراحی بر اساس این دانش است.
این حرفه در طول تاریخ همواره وجود داشته و تنها از صد سال پیش، به دلیل نوع نگاه خاص آمریکاییان بدان تحت عنوان «معماری منظر» در آمده است. به هر صورت، هدف اصلی آن خلق فضاهایی است که با مردم استفاده کننده از آن سازگار باشد.

نظر شما راجع به طراحی دست آزاد چیست؟
طراحی با دست یک وسیله برقرار کردن ارتباط سریع و کارآمد است که من خود بسیار از آن استفاده می کنم. البته ترکیب کردن آن با امکاناتی که امروزه کامپیوتر در اختیارمان قرار می دهد اثراتی بسیار جالب و مطلوب تولید می کند. برای دانشجویان نیز این یک وسیله بیان ایده است و با این همه پیشرفت نرم افزارهای گرافیکی و نتایج چشمگیری که می آفرینند، کار قضاوت برای ما معلمین کار سخت تری است چرا که معتقدم آنچه که زیر این لایه زیبا نهفته است یا همان ایده طراحی مهم است که باید قضاوت گردد.

نظر شما راجع به پایداری معماری منظر چیست؟
همانطور که در بحث صبح خود گفتم، به نظر من پایداری منوط به دو شرط است:
۱٫ زمان
۲٫ مقیاس
یعنی اگر طرحی بتواند فراتر از زمان حرکت کند و گذشته و آینده و حال را ببیند، و به علاوه از مقیاس خرد یک خیابان تا مقیاس کلان مثلاً شهری را مد نظر قرار دهد، آن گاه طرحی پایدار به وجود خواهد آمد.

“دانلود فایل های پیوست مطلب”

—————————————————————————————–

Icon of مصاحبه با Daniel Roehr  استاد دانشگاه UBC کانادا مصاحبه با Daniel Roehr استاد دانشگاه UBC کانادا (55.5 KB)

 &nbsp  &nbsp &nbspتعداد دانلود: 4

 &nbsp  &nbsp &nbspزمان آخرین دانلود: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۷

——————————————————————————————

ارسال یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا