میدان چهار (بیروت – لبنان) Reviewed by Momizat on . Rating:

میدان چهار (بیروت – لبنان)

نویسنده: لیلا راوندی

“این طرح راه­حل ساده‌­­ای دارد، با ایجاد پانوراما و انعکاس­ها، باعث شده تا این گوشه متفاوت شود. نمایان‌کردن درختان در زمینه مناسب تاثیرگذار است: ساده، دراماتیک و موکّد.” هیئت ژوری ۲۰۱۰

شرح پروژه:
در ابتدای خیابان «وِی­گَند»، یکی از اصلی‌ترین راه‌های منتهی به مرکز شهر تازه‌توسعه‌یافته، و مابین بناهای قدیمی و ساختمان‌های جدید، مساجد و کلیساها، «میدان چهار» قرار دارد. این میدان با مساحت تقریبی ۸۱۵ مترمربع، پناهگاهی سبز، سایه‌دار و آرام را مابین مجموعه شلوغ شهری فراهم می‌کند.

روایت پروژه:
این فضا درعین‌حال که در مرکز شهر و در میان ازدحام قرار دارد، مکانی است که به‌عنوان محلی برای گریز از شلوغی به‌وجود آمده‌است. فضایی آرام ‌که همواره با ۲ درخت «فیکوس» اسرارآمیز پوشیده شده­است و به شهر اجازه می‌دهد تا درباره خودش و آنچه بر آن رفته است، از طریق انعکاس خط آسمان، مساجد و کلیساهای پیرامون و تصویرشان در آب، صحبت کند.
کانسپت طراحی با الهام از وجود این دو درخت تاریخی که دوره‌ای طولانی را در این مکان سپری کردند، شروع به شکل‌گرفتن کرد. ترکیب طراحی، براساس قاب گرفتن و تاکید روی این درختان تندیس­وار، که این فضای عمومی را در آغوش گرفته و نگاهداری می‌کنند، شکل گرفت.
نیمکت سنگی ۲۰متری در کنار آب، عرشه چوبی بلند که درختان را در آغوش گرفته ‌بود و استخری پر از آب، عناصر اصلی فضا را تشکیل می‌داد. آینه‌ای که توسط آب ساکن ایجاد شده‌ بود، فضا را به­صورت بصری بسط می‌داد. انعکاس‌های بی‌پایان، صدای آرام آبشار، نورپردازی دقیق و وجود سبزینگی، ترکیب را کامل می‌کرد و فضایی صمیمی را به­وجود می‌آورد که در آن حتی برای لحظه‌ای کوتاه، فرد می‌توانست فرصت نشستن، اندیشیدن و دوباره جوان شدن را بیابد.
طی چند سال گذشته، این میدان توانسته خود را به ‌عنوان یک نشانه، در مرکز تاریخی شهر ثبت کند و به­خاطر موفقیت در جذب مردم، تبدیل به نماینده قدرتمندی از تمام فضاهای عمومی کشور لبنان در قلب بیروت شود.

01

02

03

 04

 05

06

07

08

09

10

 B0012P 0692

B0012P 1096

B0012P 0814

14

B0012P 0748

ارسال یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا