آسمان شب کویر، منظر فراموش شده Reviewed by Momizat on . Rating:

آسمان شب کویر، منظر فراموش شده

با نگاهی به گذشته به این مهم پی خواهیم برد که گذشتگان ما پیوند عمیقی با آسمان داشته اند در بسیاری از افسانه ها و داستان های قدیمی صحبت از تاثیر ستارگان در سرنوشت افراد است. اعتقاد و باور مردم باستان به قلم زدن سرنوشت آنان توسط ستارگان بخشی از فرهنگ و هویت جمعی ما محسوب می شود. در دنیای امروز شب های پر ستاره آسمان جای خود را به نور افکن های آسمان خراش ها داده است و نور اتومبیل های در حال حرکت در اتوبان ها جایگزین شهاب باران ها شده است. سفر به کویر و گذراندن دقایقی همراه با سکوت به دور از هیاهو و نورانیت شهر ها، باعث شد که بار دیگر این منظر فراموش شده کویر را به یاد آورم، این نگارش توصیفی است از زیبایی های فراموش شده کویر و به یاد آوردن مضامینی از زیبایی، همچون تاریکی که امروز مطرود است.
خورشید آرام آرام بار و بندیل خود را میبندد تا برای ساعاتی گرمای دل انگیز و روشنایی خود را با سردی و تاریکی جابجا کند تا آنهائیکه از گرمای طاقت فرسا و نور آن عاصی شده بودند برای ساعاتی از نور ماه و سوسوی ستارگان و صدای خش و خش خارها و وز وز حشرات و زوزه گرگها و شغالها و … شب کویر را هم تجربه کنند . در دنیای امروزیه ادیسون ها، هرگز مجالی برای دیدن و لمس زیبایی های این پهنه وسیع از زیبایی و شکوه و قدرت خداوند وجود ندارد و این تجربه ای است که تنها رصد گران امروزی به عشق دیدن و لمس آن کیلومترها از خانه و کاشانه خود فاصله می گیرند تا بتوانند آن چه را که ابوریحان ها از پنجره اتاق خود مشاهده می کردند را ببینند .
غروب خورشید در کویر وصف ناپذیر و رویائی است کسانیکه غروب خورشید در کویر را از زوایای گوناگون و مکانهای مختلف به نظاره نشسته باشند میدانند که این دقایق و ساعات تکرار ناشندنی است و رنگ دلنواز و اشعه های در حال افول خورشید زیبا و لطیف و عمیق است. باید در موقعیت این منظره باشی تا درک کنی که غروب خورشید در کویر چقدر زیبا و غریب است …
غربتی که ساعاتی بعد آنچنان در اعماق کویر حس میشود که همه موجودات برای طلوع دوباره خورشید وگرمای آن لحظه شماری می کنند.
01
در تمامی باور ها از تاریکی به نام ظلم و از روشنی به خوبی یاد می شود غافل از این که تاریکی معنای روشنی است و بدون ظلمت شب های کویر و به دور از آلودگی های نوری شهرها و روستاها هرگز امکان دیدن این شاهکار آفرینش در پهنه آسمان وجود نخواهد داشت . بله،” آلودگی نوری” این اصطلاحی است که رصدگران دلباخته زیبایی های آسمان کویر، به نور، به الکتریسیته، به تکنولوژی امروز دنیا نسبت می دهند و برای بازگشت به گذشته و گرفتن سهم خود از زیبایی و سکوت کویر هیجان و سکوت و آرامش و دلهره و اتفاقات پرمخاطره کویر را با جان و دل پذیرا می شوند. انسان وقتی در زیر آسمان شب کویر قدم میزند، گویی در عالمی دیگر است. کویر، کسی را که یک بار افسونش شده باشد، هرگز رها نخواهد کرد. در این عالم تاریکی چیزهایی نمایان می شود که ما هیچگاه نمی توانیم آن را در جای دیگر بیابیم. گاهی رد شدن یک شهاب از دل آسمان چنان نوری را در انسان ها روشن می کند که هرگز در روشنی صبح اتفاق نخواهد افتاد. همه چیز در شب های کویر رنگ و بویی دیگر دارد. حسی از خلا در زیر بمباران ستارگان آسمان که هریک با سوسوی خویش حرفی تازه برای گفتن دارند. ساکت ترین سکوت دنیا، سکوتی که در کویر نهفته است، سکوتی عمیق است که در تمام وجودش نهفته است. جالب اینجاست که این سکوت هیچگاه شکستنی نیست و هیچ موجودی جرات این را ندارد که این سکوت را بشکند. اگر در کویر می خواهی زندگی کنی ناگزیری که تو نیز غرق این سکوت شوی ، و لب بدوزی و کلامی بر زبان نیاری، که این خاصیت کویر است. در تاریکی شب های کویر تنها تو هستی و آسمان و خدا به دور از تمامی دغدغه های دنیای مدرن به مشابه بودن در یک فضای مقدس، با هر قدم بر روی شن های کویر حس می کنی که خدا نیز با تو قدم میزند. در سکوت بی همتای کویر با تمام وجود عطش شنیدن را حس می کنی همیشه احساس می کنم که خدا نیز کویر را بیشتر دوست دارد، زیرا در شلوغی و هیاهوی دنیای امروزی بشر هیچگاه حرف او به گوش ما نمی رسد و این سکوت فرصت خوبی است که گفته های او را که در جای دیگری نمی توان شنید، بشنویم. وای که چه حسی است این حس زیبا. حس قدم برداشتن و گذاشتن در سینه کویر و شنیدن خاموش ترین و بلندترین صدای دنیا.
خوبی بدون بدی معنا ندارد. سفیدی در سیاهی دیده می شود و زیبایی و تلالو و درخشش ستارگان تنها در ظلمت شبهای کویر. باید دل را به کویر زد و در عمق تاریکی نفوذ کرد تا روح آزاد گردد. قلب به تپش افتد و فکر مبرا از هر تنشی جریان یابد. تا خدا دیده شود هستی لمس شود. دیدگان باز شود و انسان آزاد شود.

ارسال یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا