دیزنی‌لند پاریس؛ یک پارک موضوعی Reviewed by Momizat on . معرفي پارك ديزني‌لند پاريس مجموعه‌اي تفريحي است، واقع Marne-al-Vallee شهركي جديد در حومه شهر پاريس اين مجموعه در 32 كيلومتري مركز شهر پاريس واقع شده است. اين مج معرفي پارك ديزني‌لند پاريس مجموعه‌اي تفريحي است، واقع Marne-al-Vallee شهركي جديد در حومه شهر پاريس اين مجموعه در 32 كيلومتري مركز شهر پاريس واقع شده است. اين مج Rating:

دیزنی‌لند پاریس؛ یک پارک موضوعی

نویسنده: ندا روح نیا

معرفی پارک
دیزنی‌لند پاریس مجموعه‌ای تفریحی است، واقع Marne-al-Vallee شهرکی جدید در حومه شهر پاریس این مجموعه در ۳۲ کیلومتری مرکز شهر پاریس واقع شده است. این مجموعه که در کنار دیزنی لند توکیو دومین دیزنی‌لند خارج از آمریکا ست در سال ۱۹۹۲ افتتاح شد.

01
این پارک از جمله پارک‌های موضوعی به شمار می‌رود و دردو قسمت دیزنی‌لند و استودیوی دیزنی ساخته شده است در قسمت استودیودی دیزنی فیلم‌های انیمیشن با استانداردهای کمپانی دیزنی تولید می‌شود و در قسمت دیزنی‌لند، دنیای بازی بچه‌ها، مجموعه‌ای از فعالیت‌های مختلف، بازی، سرگرمی، فروشگاههای متعدد برای فروش اجناس با مارک و اشکال شخصیت‌های دیزنی‌ وجود دارد. بازی‌ها همه نشأت گرفته از فضاهای خیالی و کارتونی هستند که به شدت کودک را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.
از نظر نوع قرارگیری فضاهای مختلف نسبت به هم، پارک در واقع مجموعه‌ای از دنیاهای بازی متفاوت است که هر کدام به گونه‌ای جزیره‌ای را در کل مجموعه ایجاد می‌کند. هر قسمت مستقل بازی کاراکتر و ویژگی خود را دارد و در مجموع به دلیل به کاربردن اشکال و رنگهای فانتزی، مجموعه حالت یکپارچه به خود می‌گیرد.
این محدوده‌ها و بازی‌های مختلف پارک همگی به ستون فقرات اصلی پارک متصل هستند که آن خیابان اصلی دیزنی‌لند است (Main Street) در این خیابان در ساعاتی خاص، شخصیت‌های کارتون‌های دیزنی همراه با موسیقی رژه می‌روند. [Finch 1999]

02

این خیابان شاهرگ اصلی پارک است و به صورتی نمادین خیابانهای نیویورک در دهه ۱۹۳۰ را به خاطر می‌آورد فرم بدنه خیابان، پیاده روها، نمای فروشگاهها و… از معاری آن دوران پیروی می‌کند. یک خیابان آمریکایی در شهر پاریس !
معماری بناها و حجم‌ها فانتزی، و فضای سبز میان آن‌ها ارگانیک است. فضاهای سبز از هندسه و الگوی خاصی پیروی نمی‌کنند. سعی شده که این محدوده‌ها شکل طبیعی خود را داشته باشند و محیطی وحشی را القا کنند. بدین ترتیب پارک بیشتر حالت خیالی به خود می‌گیرد. ایجاد آبشارهای مصنوعی از جمله فضاسازی‌های خاص پارک است کوههای صخره مانند و کشتی‌های مرموز که در دریاچه بین صخره‌ها و سنگها حرکت می‌کند از جلمه بازی‌های مورد علاقه کودکان است.

03

پل‌های چوبی معلق در میان قسمت‌های مختلف دریاچه به ایجاد هیجان در پارک می‌افزاید.
در کل محوطه‌سازی بر پایه ایجاد فضاهای بکر و طبیعی است که با بناها ترکیب شده‌اند. در قسمت‌های محدودی از پارک شمشادها و درختچه‌ها هرس شده‌اند و به اشکال متفاوت درآمده‌اند. تنها در این گوشه‌هاست که مخاطب به یاد پارک های بومی فرانسه می‌افتد.

04
نوع شکل‌گیری فضاها و بناهای پارک
معماری که در کل مجموعه دیده می‌شود همگی راوی داستانهای خیالی فیلم‌های دیزنی هستند. فضاهای داخلی آنها قبلاً در فیلم و در سالهای دور طراحی و خلق شده‌اند. در خلق آنها طراح دیده یا در اصطلاح Concept artist تحت نظر کارگردان و متناسب با موضوع فیلم به خلق فضا می‌پردازد. در طی این روند، ممکن است تحت تاثیر معماری یا ترکیب چند نوع معماری خاص قرار گیرد و ایده خود را در طرح منعکس کند. در ساخت دیزنی‌لند به آن دلیل که این فضاها به همان شکلی که در فیلم هستند در واقعیت ساخته می‌شوند در نتیجه معماری خاص یا یک معماری ترکیبی خلق شده توسط Concept Artist را به نمایش می‌گذارند. همانند بنایی که در قصر علی بابا و چهل دزد بغداد در پارک می‌بینیم ساخت قوس‌ها و گنبدهای متأثر از معماری مشرق زمین با رنگ‌ها و نمای فانتزی!

05
نمونه دیگر در قصر سیندرلا (قصر اصلی وسط پارک) قابل ملاحظه است. این معماری می‌تواند ترکیبی از معماری با روک، آرت نوو و حتی معماری گوتیک باشد. این ترکیب سبک‌ها ابتدا در روند تولید فیلم مربوطه و تحت نظر کارگردان شکل گرفته و پس از خلق پارک تظاهر هرجمعی پیدا کرده است. بدین ترتیب طیف متنوعی از فضاها و معماری‌های مختلف را در کنار هم می‌توان دید.
06
رویکرد طراحی
موضوع مهمی که در ساخت دیزنی‌لند پاریس به سبب استانداردهای خاص آن خود به خود فراموش می‌شود زمینه فرهنگی و بومی طراح است که اینجا پاریس با پشتوانه‌ای قوی از معماری و فرهنگ خود است.داخل دیزنی‌لند و حین قدم زدن در آن، در خیابان‌های آن، … هیچ المان و فضای خاصی وجود ندارد که مخاطب را به یاد فرانسه و پاریس بیندازد! فرد احساس می‌کند که در یک دنیای خیالی در قلب آمریکاست! بدین ترتیب با خود می‌اندیشد که این پارک در هرجایی، در هر نقطه‌ای از دنیا می‌تواند باشد! چه در پاریس، چه در توکیو، چه در دهلی!

07 08
این پارک پیوندی با فضاسازی رایج در اروپا ندارد! و بیشتر به عنوان یک کالای آمریکایی از دید ساکنان فرانسه تلقی می‌شود! معیارهای ساخت آن به کل مستقل از زمینه طرح است. مستقل از فرهنگ و معماری منطقه! در نتیجه تبدیل به نوعی کالای زنجیره‌ای شده است! مانند دیگر کالاهای زنجیره‌ای مثل Mcdonalds که درتمام دنیا رستورانهای شبیه به هم دارد!!
ساخت این مجموعه در پاریس تا به امروز با مسائل و چالشهای بزرگی روبه روست: عده کثیری از روشنفکران فرانسوی در زمان ساخت آن مخالفت شدید خود را اعلام کردند و آن را به گونه‌ای تهاجم فرهنگی آمریکا خواندند! آنها معتقد بودند که با ساخت چنین مجموعه‌ای فرهنگ مصرفی و امپریالیسم آمریکایی در فرانسه ترویج می‌شود! به ویژه چون مخاطب اصلی پارک کودکان هستند، بیشتر و عمیق‌تر تحت تاثیر این فرهنگ قرار می‌گیرند! حتی قواعد و مقررات سختی که کمپانی‌ دیزنی برای کارکنان پارک وضع کرده بود (چه در مورد لباس، نوع آرایش،…) اعتراضات زیادی را از سوی مردم فرانسه برانگیخت. چرا که این مقررات را برخلاف آزادی‌های فردی در فرانسه می‌دیدند. با اضافه شدن کلمه پاریس به دنبال دیزنی لند معنای آن و شکل و نوع طراحی آن می‌تواند بسیار متفاوت با چیزی باشد که هم‌اکنون وجود دارد. دیزنی لند پاریس قاعدتاً باید با دیزنی‌لند توکیو متفاوت باشد اما چنین تفاوتی دیده نمی‌شود. ساخت این پارک در آمریکا بسیار موفقیت آمیز بود. با تغییر رویکرد در روند طراحی و اجرای دیزنی لند در هر جای دنیا و با در نظر گرفتن بستر طرح و فاکتورهای فرهنگی و بومی می‌توان نمونه‌های موفق‌تری از این نوع پارک را اجرا کرد.

منابع
۱٫ www.disneylandparis.com
۲٫ finch,Christopher,1999,The art of walt Disney, Harry.N, Abrams. Publishers.

ارسال یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا