بامهای زنده – قسمت دوم Reviewed by Momizat on . Rating:

بامهای زنده – قسمت دوم

نویسنده: فرنوش دباغیان

۲-۱ معرفی لایه ها در سیستم متمرکز
01

اجزاء باغ بام را به ۵ دسته کلی می توان تقسیم بندی کرد:

  • لایه پوشش گیاهی Plant layer
  • محیط کشت Growing medium
  • لایه زهکش Drainage layer
  • لایه محافظت Protection layer

 02

۲-۱-۱  لایه پوشش گیاهی

تقریباً هر گیاهی می تواند روی بام گذاشته شود. اما این با محدودیتهایی از قبیل آب و هوا، طراحی سازه ای و هزینه نگهداری و تصورات طراح بام سبز مواجه می باشد. از آنجایی که بامهای سبز تا حد امکان سبک طراحی می شوند، اغلب شامل پوششی هستند که می تواند در عمق کمی از خاک و با مراقبت و نگهداری کم یا بدون نگهداری رشد کنند.

03

 04

  ۲-۱-۲-  محیط کشت

05

محیط کشت همان فضایی است که گیاهان در آن شروع به رشد و نمو می کنند.محیط کشت به واسطه الزامات خاص سازه ای باید وزن کمی داشته باشد به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوتهایی دارد. باید از محیط کشتی استفاده کرد که حتی الامکان سبک بوده و وزنش حدود ۹۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب باشد. یک مخلوط معمولی مناسب مرکب از ۳/۱ ماسه، ۳/۱ سنگ های متخلخل و ۳/۱ گیاه خاک مصنوعی( ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی) است.

بنابراین ساختار اصلی خاک از منابع معدنی و منابع آلی تشکیل شده است.

انواع منابع معدنی شامل: خرده آجرهای سفالی وتایلها، مخلوط درشت دانه ها و ریزدانه ها، خاک معدنی، شن و ماسه، گدازه ها، خاک رس، خرده آجر و سرباره ها.

انواع منابع آلی شامل: خرده چوبها و درختان، ذخیره سازی مواد و تولیدکود، خاک آلی، خزه های مردابی، مخلوطهای سلولزی(چوب خرده)، زغال سنگ.

06
۲-ذخیره سازی مواد و تولیدکود

07

۱-خرده چوبها و درختان

08
۳-خاک آلی

11

۱- خرده آجرهای سفالی وتایلها

09

 ۲-مخلوط درشت دانه ها وریزدانه ها

10

۳- خاک معدنی

12

۲-۱-۳- لایه زهکش

لایه زهکش بین محیط کاشت و لایه محافظت قرار می گیرد تا آب بتواند از هر جای بام سبز به سیستم زهکش ساختمان جریان یابد. انتخاب لایه زهکش مناسب، بر اساس بیشینه جریان آبی که از اطلاعات بارش تعیین می شود، انجام می گردد و از آنجایی که لایه زهکش محیط کاشت و گیاه را پشتیبانی می کند، مقاومت فشاری آن باید مناسب باشد. برخی از سیستم ها به سادگی لایه ای قطور از خاک انبساط یافته را به کار می برند، اما هم اکنون اکثر شرکتهای بام سبز از یک حصیر زهکش پلاستیکی موجدار با الگوی سازه ای مشابه کارتن تخم مرغ یا Landscape Pavers استفاده می کنند. حداقل ضخامت لایه زهکش ۲۰ میلی متر می باشد، اما حصیری ضخیم تر می تواند یک عایق اضافی را تامین کند.
لایه زهکش خود می تواند مجموعه پیچیده ای از لایه های دیگر باشد:

  • لایه صافی Filter Layer

در بین محیط کشت و لایه زهکش فیلتری قرار دارد که رطوبت را از محیط ریشه ها دور می کند و مانع از گندیدگی ریشه ها می شود. این فیلتر می تواند شامل یک بافت پارچه ای باشد. در سیستم های مدرن معمولا از یک یا دو لایه “geotextile” غیر بافته شده استفاده می شود. این فیلتر حتی می تواند لایه ای از شن و ماسه باشد و در این حالت ممکن است با لایه زهکش ترکیب شود.

  • لایه زهکش Drain board

یک شیت سه لایه است که لایه بالایی عمل فیلتر را انجام می دهد و آب اضافی را از قسمت ریشه ها دور می کند این لایه همچنین به عنوان لایه محافظ ریشه ها عمل می کند.

لایه وسطی که به شکل کاسه های مخروطی شکل است آب اضافی را از ریشه ها دریافت کرده و در خود نگه می دارد این لایه به کاهش سرعت Run-off آب باران کمک می کند و از طرفی باعث گردش هوا و جلوگیری از گندیدگی محیط می شود. لایه پایینی یک فیلتر پارچه ای است که مانع از آسیب دیدن غشاء و عایق می شود.

 13

14

15

16

 (۱)

 17

(۲)

18

(۳)

  • لایه مانع ریشه ها      Root barrier

لایه ای است که به خوبی از نفوذ ریشه ها و آسیب زدن آنها به عایق کاری و غشاء سقف جلوگیری می کند. لایه مانع ریشه ها معمولا بیشتر در سیستم متمرکز استفاده می شود و در زیر زهکش و بلافاصله در بالای لایه waterproof یا آب بند نهایی یا عایق کاری حرارتی قرار می گیرد. این لایه معمولا از یک پوسته پلی اتیلن تشکیل شده است. این لایه بیشتر در پروژه های عمومی مثل میدان ها که ترافیک عبوری و بار سقف زیاد است و جاهایی که گیاهانی با ریشه های عمیق و ریشه های تهاجمی کاشته شده استفاده می شود.

20

19

 ۲-۱-۴   لایه محافظتی

        این لایه بیشتر شامل شامل لایه هایی است که یا بام را از نشت کردن و نفوذ آب حفاظت می کنند یا از سیستم عایق کاری محافظت می کنند.

 21

  • صفحه محافظ لایه رطوبتی Protection Board

صفحه محافظ به طور مستقیم بروی غشاء قرار می گیرد و آن را در طول عملیات اجرایی و از شکست محافظت می کند.لایه محافظ می تواند باریکه ای از بتن سبک، صفحه ای از عایق محکم، ورقه ضخیم پلاستیکی، ورق مسی، یا ترکیبی از اینها، بر حسب ویژگی های طراحی و کاربرد بام سبز باشد. برخی از سیستمهای بام سبز لزوماً به صفحه محافظ احتیاجی ندارند و ممکن است از لایه مانع ریشه به جای آن استفاده شود.

22

  • لایه عایق کاری رطوبتی Water Proofing

       این لایه بام را از نشت کردن و چکه کردن محافظت می کنند. غشاء هم به شکل یک لایه یکپارچه ضدآب استفاده می شود و هم به شکل شیت های بهم پیوسته. انتخاب یک غشاء مناسب بستگی به شرایط بام، هزینه و سهولت اجرا و تعمیر دارد.

23

25

24

۲-۲  معرفی لایه ها در سیستم گسترده

26

27

28

محیط کشت

29

لایه صافی

30

لایه مانع ریشه

۲-۳   مقایسه ساختار سیستم متمرکز و سیستم گسترده:

 31

 32

“دانلود فایل های پیوست مطلب”

—————————————————————————————–

Icon of بامهای زنده - قسمت دوم بامهای زنده – قسمت دوم (1.5 MB)

 &nbsp  &nbsp &nbspتعداد دانلود: 10

 &nbsp  &nbsp &nbspزمان آخرین دانلود: شنبه, ۵ اسفند ۱۳۹۶

——————————————————————————————

ارسال یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا